Je nepríjemná, trvá aj niekoľko dní a často nás zaskočí vtedy, keď to neočakávame. Reč je o črevnej chrípke, ktorá sa odborne nazýva gastroentritída. Môže sa prejaviť vracaním, hnačkou a zvýšenou teplotou, niekedy až horúčkami. Ako vzniká a čo robiť, keď ju dostanete? Na tieto a aj ďalšie otázky vám zodpovieme v tomto článku.
Základné informácie a dôležité opatrenia
K nákaze vášho organizmu črevnou chrípkou môže dôjsť kedykoľvek. Je to bakteriálne ochorenie, ktoré pochádza z pokazeného jedla alebo nedostatočne umytého ovocia, či zeleniny. Nákaza sa niekedy šíri aj vzdušnou cestou, takže sa nedá jednoznačne povedať, odkiaľ táto choroba k vám príde. Vhodná je prevencia, a to dôkladným umývaním rúk po návšteve verejných toaliet, cestovaním verejnou dopravou alebo po návrate z obchodu.
Ak už vás táto choroba zasiahne, tak sa môže prejaviť viacerými formami. Najčastejšie je to hnačka, čo znamená, že máte 3 a viac riedkych stolíc v priebehu 24 hodín. Ďalším prejavom je vracanie a zvýšená telesná teplota. V prvom rade je dôležité, aby ste mali dostatok tekutín, ktoré strácate. Z tela sa vyplavujú aj minerály a vitamíny, takže ich treba dopĺňať z jedla a špeciálnych minerálnych nápojov.
Ako liečiť črevnú chrípku?
Na zastavenie hnačky vám pomôžu na to určené liečivá, ktoré zastavujú nadmerný pohyb čriev. Menej známa, ale účinná je napríklad látka racekadotril. V najhorších prípadoch je dobré použiť aj všetkým známe živočíšne uhlie. Ak sa vám podarí stav stabilizovať, tak by vám malo byť už po pár hodinách lepšie. Pri takomto priebehu choroby nie je potrebné kontaktovať lekára, črevnú chrípku prekonáte aj doma. Dôležitý je aj diétny režim – suché potraviny a vyhýbanie sa mliečnym výrobkom aj ťažkému jedlu.