Šípky a ich 5 účinkov na zdravie. Čo treba vedieť o „plode bohov“?

Šípky sú v našich kuchyniach používané už dlhé roky. Je to aj vďaka ich širokým účinkom pre zdravie. Už starí Gréci vedeli, že šípky majú liečivé účinky a nazývali ich plodmi bohov. Aké vitamíny a minerály šípky obsahujú, pri ktorých zdravotných problémoch by ste ich mali začať používať? Všetky informácie nájdete v tomto článku.

Šípky a ich 5 účinkov na zdravie (Foto: unsplash.com)

Prevencia proti rakovine

V šípkach sa nachádza široké množstvo vitamínov – vitamín C, betakarotén, riboflavín či tiamín. Všetky tieto látky znižujú oxidačný stres, ktorý môže spôsobovať rakovinu. Šípky dokážu potláčať rôzne druhy zápalov, ktoré sa môžu v tých najhorších prípadoch zmeniť na rakovinu. Extrakt zo šípok sa tiež používa ako prevencia epitelovej choroby, ktorá sa vyskytuje u pacientov s rakovinou. Výskumy dokonca zistili, že šípky zvrátili rast nádorov v určitých častiach tela.

Detoxikácia organizmu

Detoxikovať organizmus by sme mali viackrát počas roka. Z ovzdušia aj stravy sa nám do tela dostáva množstvo toxínov, ktoré sa len tak nevylúčia. Šípkový čaj má močopudné vlastnosti, vďaka ktorým sa vyplavia všetky škodlivé látky, nadbytočné soli aj tuky. Takto odľahčíte fungovanie obličiek a pečene.

Pre ľudí s cukrovkou

Cukrovkári by mali šípkový čaj zaradiť do svojho jedálnička a pravidelne užívať. Je to kvôli tomu, že dokážu regulovať hladinu cukru v krvi. Pre ľudí s cukrovkou je toto kľúčové. Tým, že majú vplyv na rovnováhu inzulínu a glukózy v tele, môžu zabraňovať extrémnym výkyvom a zároveň aj trvalým následkom. 

Šípky na pleť

Na problematickú pleť, kde vznikajú zápaly sa používa šípkový olej. Dokáže sa dostať do hlbších vrstiev pokožky a zlepšuje jej zdravie. Vitamín C stimuluje tvorbu kolagénu, čo slúži ako prevencia vrások a jemných liniek. Antioxidanty v šípkach zlepšujú textúru, tón pleti, pomáhajú s jazvami aj pigmentovými škvrnami. Pri používaní si treba dávať pozor, pretože šípkový olej farbí. Môžete si ním zašpiniť oblečenie alebo posteľné obliečky. Výťažok z nich obsahuje aj kvalitný make up pre zrelú pleť.

Na zníženie cholesterolu

Sú dva druhy cholesterolu – dobrý a zlý cholesterol. Užívanie šípok pomáha so znížením hladiny toho zlého cholesterolu. Obzvlášť sa šípky odporúčajú pre pacientov, ktorí majú problém s nadváhou. Zníži sa tak výskyt najčastejších ochorení spojených so zvýšenou hmotnosťou – srdcové a cievne problémy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *