Kedy umývať ruky a kedy dezinfikovať? Hlavne čo najčastejšie!

Vírusy ako je COVID-19 alebo sezónna chrípka sa prenášajú kvapôčkovou infekciou. Nakazení ľudia kýchnu alebo vysmrkajú kvapôčky, v ktorých sú vírusy, a tie môžete vdýchnuť alebo nazbierať na ruky. Preto je v čase epidémie najdôležitejšia správna hygiena. V tomto článku sa môžete dočítať kedy a ako si správne umývať a dezinfikovať ruky, aby ste riziko nákazy znížili na minimum.

Kedy umývať ruky a kedy dezinfikovať? Hlavne čo najčastejšie!
Kedy umývať ruky a kedy dezinfikovať? Hlavne čo najčastejšie! (zdroj: unsplash.com)

Kedy na umývanie a dezinfekciu rúk?

Ruky si umývajte vždy v týchto situáciách:
– keď prichádzate zvonku napríklad domov, do práce alebo do reštaurácie,
– po návšteve WC,
– pred jedlom alebo prípravou jedla,
– pred a po kontakte s chorým človekom,
– po výmene plienok,
– po kašľaní, kýchaní alebo smrkaní
– a než sa dotknete svojej tváre.

Najúčinnejšou prevenciou proti všetkým vírusom (vrátane koronavírusu), je správne umývanie rúk. Aj preto je dokonalé vyčistenie rúk jedna z prvých vecí, ktorú sa lekári a zdravotné sestry učia na školách.

Vírusy šíriace sa kvapôčkovou infekciou sa často zachytávajú na ruky. Je to kvôli tomu, že ľudia do rúk kašlú alebo v nich držia vreckovky, do ktorých smrkajú. Následne kvapôčky prenášajú na všetko, čoho sa dotknú, napríklad kľučky, madlá v MHD alebo tlačidlá od výťahu.

Ak na ruky nazbierate vírusy a siahnete si na tvár, existuje veľká šanca, že sa nakazíte. Preto si počas epidémie sahajte na tvár iba po dôkladnom umytí rúk.

Pravidelným umývaním rúk pomocou tekutého mydla zamedzíte prenosu vírusov a ochránite tak seba aj svojich najbližších. Nezáleží na tom, ako často si ruky umývate, ale kedy a akým spôsobom ich umývate.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *