Pečeň vám dá najavo, že s ňou niečo nie je v poriadku – ako?

Pečeň určite patrí medzi životne dôležité ľudské orgány, pretože je okrem mnohých iných vecí zodpovedná za odstraňovanie jedovatých látok z tela. Na práci má aj metabolizmus dôležitých látok a zásobovanie živín. Poškodenie alebo ochorenie pečene môže viesť k vážnym zdravotným ťažkostiam. Zistite, aké signály vášho tela by ste nemali ignorovať!

Pečeň vám dá najavo, že s ňou niečo nie je v poriadku - ako?
(zdroj: unsplash.com)

Vplýva takmer na všetko

Najväčšou žľazou s vonkajším vylučovaním v našom tele je práve pečeň. Nachádza sa v brušnej dutine a zaraďujeme ju medzi orgány tráviacej sústavy. V našom tele sa podieľa na najdôležitejších úlohách. V každej sekunde v nej prebieha veľké množstvo rozličných procesov – prečisťuje krv, detoxikuje telo od škodlivých látok, pomáha odstraňovať vedľajšie produkty metabolizmu alebo tvorí žlč, ktorá je dôležitá pri vstrebávaní tukov a absorpcii vitamínov A, D, E a K. Chýbajú vám tieto vitamíny v organizme celkovo? Využite naše zľavové kódy a kúpte si všetky výživové doplnky lacnejšie a z pohodlia domova! Pri poškodení pečene môže nastať problém s plnením všetkých spomínaných dôležitých funkcií. O aké ochorenia a problémy konkrétne ide?

Pozor na váš životný štýl

Choroby pečene najčastejšie bývajú vyvolané infekciou, nádormi, chybami enzýmov alebo pôsobením jedovatých látok ako alkohol a drogy. Medzi najčastejšie ochorenia pečene patrí cirhóza pečene, stukovatenie pečene, nádor v pečeni alebo jej zápal. Objaviť sa môžu aj autoimunitné ochorenia tohto dôležitého orgánu. Pečeň si môžete “odpáliť” najmä nadmernou konzumáciou alkoholu, nadváhou a obezitou, infekciou vírusom hepatitídy, vysokými hladinami tukov krvi a nadmernými hladinami cholesterolu. Vplyv na pečeň má aj nadmerné a dlhodobé užívanie niektorých liekov (vrátane tých voľnopredajných, ako sú lieky proti bolesti), niektoré genetické ochorenia a celkovo nezdravý životný štýl. Aby ste žili zdravo, musíte sa aj pravidelne hýbať. Chýba vám nejaké náčinie na šport alebo pohybové aktivity? Využite aj naše ďalšie zľavy a kupóny, aby ste nakúpili za skvelé ceny.

Naordinujte si diétu

Problém s pečeňou býva veľmi často viditeľný na farbe pokožky. Často ide o jej zafarbenie, prípadne aj nechtov a očných bielok dožlta, čo je v podstate aj príznakom žltačky. Žltá koža je spôsobená hromadením látky zvanej bilirubín, ktoré nastáva, ak pečeň dostatočne neuvoľňuje spomínané toxíny. Príznakom môže byť aj veľmi suchá alebo veľmi svrbiaca pokožka. Ďalšie príznaky chorej pečene súvisia s tráviacim traktom, pretože pečeň je súčasťou tráviacej sústavy. Ide napríklad o zhoršené trávenie mastných jedál a poruchu spracovania živín. Niekedy dochádza aj k nepríjemnému páleniu záhy alebo zvracaniu a nadúvaniu. Typickým prejavom ochorenia pečene býva tiež nechuť do jedla, čo vedie aj k strate váhy. Príznakmi je tiež chronická únava, zmeny farby moču alebo stolice. Na problémy s pečeňou je skvelá napríklad pečeňová diéta. Ide o obmedzenie príjmu jedál, teda jedál bohatých na tuky. Pri bolesti alebo pri iných vážnejších príznakoch je vhodné obrátiť sa aj na lekára.