Osamelosť je nepríjemná – vedeli ste však, že môže byť pre naše zdravie aj nebezpečná?

Viac, ako 40 % ľudí pocíti počas života pocit osamelosti. Keďže je tento pocit natoľko bežný, málokto si uvedomuje, jeho vážnosť. Viete, čo všetko vám môže tento psychický stav spôsobiť?

Osamelosť je nepríjemná – vedeli ste však, že môže byť pre naše zdravie aj nebezpečná?
(zdroj: unsplash.com)

Byť sám nie je to isté, ako byť osamelý

Osamelosť určite nezávisí od toho, koľko kamarátov a vzťahov máme. Jej dôvodom je skôr subjektívna kvalita našich vzťahov, čiže ako emočne vzdialení sa cítime od ľudí okolo nás. Takmer 60 % osamelých ľudí žije v manželstvách. Pocit osamelosti narúša celkové vnímanie našich vzťahov – hoci len vybavenie si situácie, kedy sme ho pociťovali naposledy, stačí na to, aby sme zhodnotili svoje vzťahy ako menej pevné a hlboké. Zároveň máme sklony všímať si osamelých ľudí okolo nás, takže nepriamo týmto pocitom nakazíme aj svoje okolie.

Škodí skoro ako fajčenie

Možno by ste neverili, že osamelosť môže vplývať dokonca aj na termoreguláciu nášho tela. Výskumy dokázali, že spomienka na situáciu, v ktorej sme sa cítili osamelo, u nás vyvoláva odhad izbovej teploty ako signifikantne nižšej. Osamelosť zároveň naše telo vyhodnocuje podobne, ako útok – zvyšuje sa krvný tlak a cholesterol, aktivuje sa telesná a psychologická stresová reakcia. Z toho dôvodu sa zároveň zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a potláča fungovanie imunitného systému. Osamelosť je teda nebezpečná takmer natoľko, ako fajčenie cigariet – chronická zvyšuje riziko predčasného úmrtia o 14 %.

Kamaráti nemusia byť iba ľudskí

Ako sa teda osamelosti brániť, alebo inými slovami, poskytnúť si emočnú prvú pomoc? Predovšetkým sa za osamelosť nesmieme obviňovať. Skúste so sebou hovoriť ako so svojím najlepším priateľom. Všimnite si pri tom, že k sebe bývame oveľa kritickejší a krutejší, než k druhým. A ako budovať nové vzťahy? Skúste pomáhať iným. Prejavy pozornosti, súcitu alebo dobrovoľnícke aktivity sú toho možnosťou. Pomoc iným znižuje pocit osamelosti, zvyšuje pocit vlastnej hodnoty a obľúbenosť u druhých. Zameranie seba samých na druhé miesto nás tak paradoxne robí šťastnejšími. Prípadne si zabezpečte štvornohého kamaráta, pretože pes a mačka skvele tíšia pocity osamelosti u ľudí, ktorí sú izolovaní, trpiaci chorobou alebo psychologickou traumou.